تولد نشریه “فیلم‌کاو” مبارک

0

هزار و یک شهر- طراحیِ جلد فیلم‌کاو، نویدِ یک نشریه‌ی متفاوت را می‌دهد؛ ماهنامه‌ای که شماره‌ی اولش ابتدای مهرماه منتشر شده و در اختیارِ خوانندگان قرار گرفته است.

شماره اول فیلم‌کاو به موضوع “گفتمان” اختصاص دارد و در این شماره به نقد تعدادی از پر مخاطب‌ترین فیلم‌های ایرانی و خارجی پرداخته شده است. هم‌چنین پرونده‌های موضوعی از فیلم‌سازان و هنرمندان بنامِ ایران در این شماره به چشم می‌خورد.

مهدی تیموری؛ سردبیر فیلم‌کاو در سرمقاله شماره اول گفته است: «ما آمدیم؛ در کنار و مقابل یکدیگر؛ و بری دیالوگ. وقت‌اش رسیده بود. هنگام آن که رها شویم از پشت صفحات چند اینچی دارالمجازی و قلم‌زنی‌های کم و بیش خنثی و کارآ اما تهی از گفتمان؛ و باید چیزی می‌بود تا سببیتی باشد بر جرقه‌ای در کالبد و خرد ما و گزکی که بتونیم مجال “دیالوگ” برآمده از خوانش، لمس کاغذ و غرق‌شدگی در دیالکتیک را بیش از پیش در وهله اول، میان «خود» و «شما» ایجاد کنیم. هیچ مأمنی را گرم، شیرین، صمیمی و انسانی‌تر نیافتیم مگر آغوش باز یک نشریه مستقل که بر پایه تمرینی برای دیالوگ بنا شده تا به نوبه خویش ایجاد کننده حدفاصلی نامستور میان تحجر و تجدد باشد؛ و رویاگون حسرت دیرینه‌ی نجات از جمود فکری کابوس‌وار را تداعی کند…»

علاقمندان به تهیه‌ی فیلم‌کاو می‌توانند به سایت www.jaaar.com/kiosk/archives/filmkav مراجعه کنند.

گفتنی‌ست تاریخ توزیع نسخه‌ی فیزیکی نیز هشتم مهرماه در کیوسک‌های مطبوعاتی و شهرکتاب‌ها و کتابفروشی‌هایی است که اعلام خواهد شد.

در نخستین شماره فیلم‌کاو خواهید خواند:
▪️ گزارش | سیر سینمای کمدی ایران در دهه ۹۰ به بهانه اکران «خوب، بد، جلف۲: ارتش‌سری»
▪️ نقد فیلم (ایرانی و فرنگی) | شنای پروانه، حکایت دریا، خوب بد جلف۲: ارتش‌سری، جهان با من برقص، کشتارگاه، کاپون، مردی که کنار ایستاده، پرنده رنگین، مرد نامرئی، پنج هم خون
▪️ پرونده‌ها و پرتره‌ها | عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، سهراب شهیدثالث و عزت‌الله انتظامی
▪️ هندی‌باز | پرتره و نگاهی بر زندگی هنری و آثار «عرفان‌خان»، «ریشی کاپور»، «ساروج‌خان» و «سوشانت سینگ راجپوت»
▪️ سفر در زمان | فیلمسازی با سرعت! (گفت‌و‌گوی مفصل «امید خاکپورنیا» با «رضا صفائی» که برای اولین بار منتشر خواهد شد)، شصت سالگی «آپارتمان» آقای «بیلی وایلدر»
▪️ فیلم کوتاه | فیلمنامه‌کوتاه «گوش هارولد»، چگونه فیلم کوتاهی بنویسیم؟
▪️ دیالوگ | فیلمساز به مثابه شطرنج‌باز (گفت‌و‌گوی مفصل «ایمان عظیمی» با «فرزاد موتمن») | مذمت ارزش‌گذاری قیاسی در هنر (گفت‌و‌گوی مفصل «مهدی تیموری» با «بهروز پایگان»)
▪️ ادبیات و سینما | مجموعه داستان کوتاه «طبقه نهم» (۱)، ایجاز و استعاره، محل قرابت شعر و سینما، جایگاه اقتباس ادبی در سینما، هزارتوی صادقی
▪️ موسیقی و سینما | نگاهی به موسیقی عصر باروک (۱) با تاکید بر «ژان فلیپ رامو»، صندوقچه‌طلا، در مدح هنر در ذم واپس‌گرایی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید