فرماندار فردیس در پویش نجات قطره‌ها: کاهش سطح ذخایر آب‌ زیرزمینی نگران کننده است

0
177

هزار و یک شهر – خداداد کاشفی در حاشیه دومین پویش نجات قطره‌های شهر فردیس که روز هشتم اسفندماه ۱۴۰۲ در دبیرستان حضرت خدیجه(س) برگزار شد، با اشاره به اینکه جنگ امروز جنگ دسترسی به منابع آبی و تامین آب شرب سالم است، اظهار کرد: “متاسفانه طی چند دهه گذشته به واسطه برداشت‌های بی رویه، شاهد کاهش سطح ذخایر آب‌های زیرزمینی در اغلب شهرها از جمله فردیس هستیم”.

او ادامه داد: “با توجه به کاهش نزولات آسمانی و تغییرات اقلیمی و همچنین عدم مدیریت صحیح در فرایند استحصال منابع موجود، به نظر می‌رسد درآینده نه چندان دور با مشکلات جدی‌تری در بحث تامین آب شرب سالم برای شهروندان مواجه باشیم” .

فرماندار فردیس تاکید کرد: “تجربه قطعی آب در محلات مختلف فردیس در تابستان گذشته نشان می‌دهد که اگر فکری برای صرفه جویی در مصرف و مدیریت منابع موجود نشود، در آینده نه چندان دور با بحران تامین آب در فردیس مواجه خواهیم شد.”

کاشفی با بیان اینکه ترویج فرهنگ مدیریت مصرف به ویژه در کودکان و نوجوانان نقش به سزایی در نجات قطره‌های آب به عنوان سرمایه حیاتی ما دارد، ابراز کرد: “چرا شهروندی به خود اجازه می دهد علی رغم شرایط نگران کننده موجود جلوی منزل، فرش‌ها و حتی خودروهای خود را با آب شرب بشوید؟ این کار نشان می‌دهد که زنگ خطر کمبود آب در ذهنش به صدا در نیامده و با فرهنگ مصرف بهینه این سرمایه خدادادی بیگانه است”.

فرماندار کرج گفت: “هر ایرانی چهار یا پنج برابر میانگین جهانی آب مصرف می‌کند که این سبک نادرست باید با فرهنگ سازی درست اصلاح شود.

او با اشاره به اینکه با برگزاری پویش‌هایی مثل نجات قطره‌ها می‌توان نسل جدید را با فرهنگ مصرف صحیح آب آشنا کرد، گفت: “قطعا کودکان و نوجوانانی که با اهمیت مصرف صحیح آب آشنا می شوند، آموزه های خود را به اعضای خانواده خود انتقال می‌دهند بنابراین می‌توان امیدوار بود در آینده نه چندان دور فردیس شهروندانی دارد که ارزش واقعی آب را می دانند.”

این پویش به همت شرکت آب منطقه‌ای البرز، پایگاه خبری هزار و یک شهر و شرکت رنگسازی نیپون در قالب برگزاری کارگاه آموزشی و نقاشی دیواری در سطح محلات و مدارس برگزار می شود و پویش‌های مربوط به فردیس با مشارکت و همکاری شهرداری فردیس در حال برگزاری است.