مدیریت می‌کنید یا مدیریت می‌شوید؟

0
90

هزار و یک شهر- مهدی عسگری؛ نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی گفت: سستی در مدیریت، خودکامگی در سیاست، وادادگی در دیپلماسی، خودتحقیری و بی‌خیالی در فرهنگ و رهاسازی، دلالی و سوداگری در اقتصاد، از جمله ویژگی‌های الگوی مدیریت غرب‌گرایان است که باید از دستگاه حکمرانی زدوده شود.

سهم‌ مردم از معادلات زمامداری چیست؟

مهدی عسگری خانه ملت را متعلق به تمام مردم از هر زبان، آیین و قومیت دانست و گفت: همان مردمی که در ایام انتخابات نماد حماسه و جمهوریت می‌شوند، همان مردمی که در زیر فشارهای اقتصادی و معیشتی هزینه ناکارآمدی مسئولان را می‌پردازند، چه آن‌ها که در بورس گرفتار کورس بی‌تدبیری متولیان می‌شوند، چه آ‌ن‌ها که در مقابل مجلس، عدالت را فریاد می‌زنند، چه آ‌ن‌ها که در بانک‌ها و بیمه‌ها، ماه‌ها معطلِ تسهیلات و بیمه بیکاری‌اند، چه آن‌ها که در بزنگاه‌های حساس همچون ایام ترور ناجوانمردانه‌ی شهید فخری‌زاده در حسرت دریافت اخبار حادثه، هرچه شبکه‌های داخلی را جستجو می‌کنند کمتر نتیجه می‌گیرند و خواه ناخواه به منابع بیگانه رجوع می‌کنند و همان مردمی که با حضور بی‌نظیر خود در بدرقه اسطوره بین‌المللی مقاومت، نشان دادند فرق خادم و خائن را می‌دانند، سهم‌ این مردم از معادلات زمامداری چیست؟

ضرورت استیضاح افکار حاکم بر دولت غرب‌گرا

او در ادامه سخنانش به مطالبه مردم درخصوص استیضاح رئیس دولت اشاره کرد و گفت: در طول ماه‌های گذشته بسیاری از مردم استیضاح رئیس دولت را از ما مطالبه کرده‌اند، گلایه‌های مردم به حق است، اما صرف‌نظر از دلایل زمانی و موقعیتی، از این نکته نگذریم؛ آنچه راهگشاست استیضاح یک فرد نیست، بلکه استیضاح مردمیِ افکار حاکم بر این دولت غرب‌گراست.

الگوی مدیریتی غرب‌گرایان باید از دستگاه حکمرانی زدوده شود

نماینده مردم ، فردیس و اشتهارد با تأکید بر اینکه ویژگی‌های مدیریتی غرب‌گرایان باید از دستگاه حکمرانی زدوده شود، اظهار کرد: سستی در مدیریت، خودکامگی در سیاست، وادادگی در دیپلماسی، خودتحقیری و بی‌خیالی در فرهنگ، و رهاسازی، دلالی و سوداگری در اقتصاد، از جمله ویژگی‌های الگوی مدیریت غرب‌گرایان است که باید از دستگاه حکمرانی زدوده شود.

این نماینده ادامه داد: جریان غرب‌گرا با دلبستگی به وعده‌های واهی برجامیان و سوئیفت‌های ناگشوده آنان، هفت سال است کشور را معطل نگاه داشته و بی‌توجه به نوآوری‌ها و استعداد‌های فراوان ایرانیان، سقف توان جوان ایرانی را تولید آبگوشت بزباش قلمداد می‌کند! اینها توان خودشان را ملاک قرار داده‌اند، نه توان ایران و ایرانی را، نه توان سرزمین سلمان و سلیمانی را.

عسگری با اشاره به ضرورت ترازیابی متناسب با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، افزود: در آستانه قرن جدید، کار مهم مجلس تراز گام دوم انقلاب، باز کردن دست و پا و مغز دستگاه حکمرانی از غل و زنجیر این جریان فکری دلبسته به غرب و چسبیده به قدرت و ثروت است، وگرنه یک فرد می‌رود و فرد دیگر همان راه را ادامه خواهد داد، کاسه عوض می‌شود، اما آش همان آش است. از این رو تصویب بودجه، تدوین برنامه‌ی هفتم پیشرفت و رأی اعتماد به وزرای دولت آتی، نیاز به ترازیابی مبتنی بر الگوی پیشرفت اسلامی- ایرانی دارد.

تقابل غرب ستایی در برابر بومی‌گرایی ابرچالش ۴۰ساله‌ی جمهوری اسلامی

او در ادامه سخنان خود در صحن علنی مجلس گفت: تقابل غرب‌ستایی در برابر بومی‌گرایی ابرچالش جمهوری اسلامی درطول ۴۰ سال گذشته بوده است، اما اینک دوران منازعه تئوریک پایان یافته و از یک راه طی شده و تجربه‌ زیسته سخن می‌گوییم. کافی است تجربه مکتب حاج قاسم، امثال شهید فخری‌زاده، علی‌محمدی و تهرانی‌مقدم را با ژنرال‌های تکنوکرات و غرب‌گرای دولت مقایسه کنیم.

او به لزوم برگزاری مناظره‌های روشنگر در صدا وسیما اشاره کرد و گفت: صدا و سیما باید پیش از نزدیک شدن به ایام هیجانی انتخابات ۱۴۰۰ بستر مناظره و گفتگوی جریان‌های فکری را فراهم کند تا به دور از سیاست‌زدگی، دوگانه‎هایی که تبدیل به چالش برای کشور و مردم شده‌اند در حضور افکار عمومی به بحث و بررسی عالمانه گذاشته شود.

برای مبارزه با فساد باید به جعبه سیاه دستگاه اداری، نورافکن شفافیت تابیده شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، فساد، تبعیض و چپاول بیت‌المال را از دیگر مشکلات اقتصادی دانست و افزود: موضوع دیگری که فشار مشکلات اقتصادی بر مردم را دو چندان می‌کند، بحث فساد، تبعیض و چپاول بیت‌المال است. قوه قضائیه توان قابل تقدیری را صرف مبارزه با مفسدان می‌کند، اما مبارزه با مفسد کافی نیست، باید با ریشه‌های فساد مبارزه کرد. سیستم اداری باید ضد فساد طراحی شود و راهکار آن شفاف‌سازی فرآیندها و ایجاد سامانه‌ی یکپارچه اطلاعات در کشور است. زد و بندها در پستوها منعقد می‌شوند، باید به جعبه سیاه دستگاه اداری، نورافکن شفافیت تابیده شود و دیوارهای حائل، شیشه‌ای شود.

مشکل اگر کتمان شود، درمان نمی‌شود

عسگری با اشاره به موضوع اجتماعی این روزهای فضای مجازی، گفت: این روزها مکالمه اروتیک یک نوجوان ۱۴ ساله، ذهن افکار عمومی را به خود مشغول کرده است اما ذهن مسئولین را… نمی‌دانم؟! هرچه هست سانسور چاره کار نیست، مشکل اگر کتمان شود، درمان نمی‌شود.

بحث بر سر یک مصداق نیست، بحث بر سر یک نسل است

او به دغدغه‌ی برخی از وزرا برای حضور فرزندشان در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: وزیری که با اشاره به مضر بودن شبکه‌های اجتماعی گفته بود به فرزندم اجازه حضور در این شبکه‌ها را نمی‌دهم، اکنون باید پاسخ دهد برای فرزندان میهن چه کرده است؟ ایشان در خصوص موضوع اخیر نیز گفته است: باید به کمک خانواده این نوجوان برویم! جناب وزیر؛ چگونه سطح مباحث را تا این حد تنزل می‌دهید؟ بحث بر سر یک مصداق نیست، بحث بر سر یک نسل است که بی‌پناه در فضای بی‌پایان مجازی رها شده است. بحث بر سر وظیفه حاکمیتیِ وزرایی چون ارتباطات و آموزش و پرورش است که تکلیف‌شان با سند ۲۰۳۰ هنوز مشخص نیست.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد تأکید کرد: میلیون‌ها دانش‌آموز را که سال‌ها، موبایل برایشان ممنوع بود از واهمه‌ی کرونا بدون تدبیر و مراقبت و آموزش؛ بدون پیوست تربیتی و فرهنگی، به یک دنیای سرشار از ویروس و آسیب کشاندیم… دوباره موضوع را به دوگانه فیلترینگ و آزادی منحرف نکنید، بحث بر سر این است که سرزمین ذهن و قلب نوجوانان که از فضای مجازی تغذیه می‌کند؛ نیاز به پروتکل ندارد؟ نیاز به تعریف سطح دسترسی ندارد؟ این فضا در سلطه و سیطره چه کسانی است؟ شبکه ملی اطلاعات به کجا رسید؟ مسئله اصلی این است؛ آیا شما مدیریت می‌کنید یا مدیریت می‌شوید؟

او در پایان ضمن انتقاد از سخنان رئیس جمهور درباره نظارت مجلس بر وزرا، گفت: رئیس‌جمهور می‌گوید نظارت بر وزیران وظیفه رئیس‌جمهور است نه مجلس، آقای روحانی! شما که وقت به وزرایتان نمی‌دهید، اگر توان نظارت بر دولت را داشتید وضع مملکت این نبود.