پاک‌‌سازی چهره خیابان قزوین از ته‌سیگار

0
68

هزار و یک شهر – روز جهانی خاک؛ ۱۴ آذرماه ۱۴۰۲، خیابان قزوین کرج میزبانِ دوستداران محیط زیست بود؛ زنان و مردان و حتی کودکانی که قلبشان برای پاکیِ زمین می‌‌تپد و گردِ هم آمده بودند تا زشتیِ ته‌سیگارهای رها شده در پیاده‌رو را از چهره‌ی شهر بزدایند.

فرانه بهاور؛ مبدع پویش مردمی و ملی “نه به ته‌سیگار” است که ایده اجرای این پویش، بعد از شنیدن خبر سوختن جنگل‌های زیبای ارسباران با یک ته‌سیگار در تاریخ ۲۷ تیرماه ۱۳۹۸، به ذهنش رسید.

بهاور می‌گوید: «مدتی کار جمع‌آوری ته‌ سیگار از پارک محله را تنهایی انجام می‌دادم اما به مرور همراهان و همفکران دغدغه‌مند جذب پویش شده‌اند و پس از رسانه‌ای شدن، در ۱۷ شهر کشور شاهد برگزاری این پویش هستیم».

به گفته‌ی او طی هماهنگی با مسئولان شهرداری، مهرشهر در منطقه ۴ شهرداری کرج به عنوان پایلوت اجرای این پویش انتخاب شده است.

ته‌سیگارهای جمع‌‌آوری‌شده نیز به مخزنی در پارک مکعب مهرشهر تحویل می‌شود.

ملیحه مومن‌پور؛ روزنامه‌نگار و فعال اجتماعی و محیط زیستی نیز که در حوزه رسانه‌ای کردن این پویش فعالیت‌هاي بسيار دارد مي‌گويد: «يكي از مهم‌ترين اهداف اين پویش، آموزش و فرهنگسازی از طریق رسانه‌های سمعی و بصری، رواج سواد محیط زیستی از مهد کودک‌ها و مقاطع ابتدایی تا دانشگاه است.»

او ادامه می‌دهد: «پویش نه به ته‌سیگار در صدد است که مسئولان را ترغیب کند که در محل‌هایی مثل ایستگاه‌های مترو، تاکسی، اتوبوس، پایانه‌های مسافربری و پارک‌ها و در کل فضاهای پر تردد، سطل‌های مخصوص ته‌سیگار نصب کنند».

به دلیل شیمیایی بودن ته‌سیگار و آلودگی‌های شدید ناشی از رها کردنِ آن در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر، باید لندفیل خاص مطابق با استانداردهای بین‌المللی و علمی برای دفن آن ایجاد شود تا با زباله‌های دیگر نیز مخلوط نشود.

فعالان محیط زیستی عصر سه‌شنبه از پاساژ امیری خیابان قزوین شروع به جمع‌آوری ته‌سیگار از سطح پیاده‌روها کرده و در مسیر رفت و برگشت تا میدان شهدا، مردم را نیز با خود همراه کردند.

عکس‌ها: میلاد فیروزان