۱۸کیلومتر از بستر رودخانه کرج آزاد سازی شد

0
35

هزار و یک شهر- مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز اعلام کرد: “۱۸ کیلومتر از بستر و حریم رودخانه کرج طی دو سال گذشته تاکنون با حکم قضایی آزادسازی شده است”.

مسعود غیاثی افزود: “طرح آزاد سازی حریم و بستر رودخانه کرج از دو سال پیش با دستور رئیس قوه قضائیه آغاز شد که تاکنون چهار مرحله آن انجام شده است”.

او افزود: “با توجه به اهمیت حیاتی دو رودخانه کرج و شاهرود طالقان، طرح صیانت و پیشگیری از آلودگی آب این رودخانه‌ها پس از مطالعه کارشناسان شرکت آب منطقه‌ای البرز به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسید”.

غیاثی گفت : “تاکنون ۱۲ ساختمان اداری و تعدادی بنای خصوصی در حریم رودخانه کرج با حکم قضایی تخریب شده است”.

او گفت: “طرح آزاد سازی رودخانه کرج از پل حامی شهر کرج تا سد کرج در پنج مرحله در دست اقدام قرار گرفته که اکنون در مرحله پنجم آزادسازی این رودخانه هستیم”.

مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای استان البرز افزود: “تاکنون ۹۵ درصد اراضی در اختیار واحدهای پذیرایی در بستر رودخانه کرج آزاد شده است”.

هم‌چنین حسین علی واعظی‌پور؛ نماینده مجری طرح آزاد سازی رودخانه‌های البرز گفت: “افزون بر آزادسازی حریم و بستر رودخانه کرج، عملیات آزادسازی بستر رودخانه شاهرود طالقان نیز آغاز شده است.”

او گفت: “بیشترین متصرفات بستر و حریم رودخانه شاهرود طالقان، سازه‌های موقت مانند حفاظ‌کشی فلزی تشکیل می‌دهد که با حکم قضایی جمع‌آوری می‌شوند”.

واعظی‌پور افزود: “آزاد سازی حریم و بستر رودخانه کردان نیز از طرح‌های در دست اقدام شرکت آب منطقه ای استان البرز است” .

او با بیان اینکه در ابتدا ساکنان حاشیه رودخانه کرج در اجرای تخریب بناهای مسیر این رودخانه مقاومت می‌کردند، گفت: “اکنون با آشکار شدن آثار ارزشمند پاکسازی حریم این رودخانه، مردم نیز در آزادسازی و سالم‌سازی محیط آن همکاری دارند”.

دو رودخانه کرج و شاهرود طالقان تامین‌کننده آب شرب ساکنان استان‌های تهران و البرز هستند.