فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی در مصرف آب از سنین پایین ضروری است

هزار و یک شهر- مشاور وزیر نیرو و رئیس مرکز جهاد آبرسانی، صبح دیروز؛ ۱۰ دی‌ماه ۱۴۰۱ از نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و فاضلاب ایران بازدید کرد.

میثم جعفرزاده در بازدید از غرفه‌ شرکت آب منطقه‌ای استان البرز و پس از شنیدن توضیحاتی در خصوص اختراع یکی از دانش‌آموزان البرزی، گفت: طرح داناب(طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب)، سبب می‌شود خلاقیت دانش‌آموزان تقویت شود.

مشاور وزیر نیرو ادامه داد: فرهنگ‌سازی از سنین پایین به‌ویژه در مدارس، یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در دستور کار نهادهای مختلف باشد.

جعفرزاده در ادامه با باران بلیاسی، دانش‌آموز پایه‌ نهم مدرسه فرزانگان که از سال ۱۳۹۸، ساخت دستگاه تصفیه آب را شروع کرده، گفت‌وگو کرد. اختراعِ این دانش‌آموز در سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در جشنواره داناب شرکت داده شد. اکثر قطعات این دستگاه با مواد ساده تهیه می‌شود و برای تصفیه آب در شرایط سخت مفید خواهد بود. به‌ویژه در شرایطی که آب آشامیدنی و لوله‌کشی در دسترس نباشد، این دستگاه قابلیتِ این را دارد که با گندزدایی آب، آب تمیز و قابل آشامیدن در اختیار مصرف‌کننده قرار دهد.

رئیس مرکز جهاد آبرسانی سپس با علیرضا رادفرنیا؛ کودک ۹ ساله‌ البرزی به گفت‌وگو پرداخت. اين كودك هنرمندِ البرزي افتخارات فراواني در جشواره‌هاي ملي و بين‌المللي در حوزه نقاشي كسب كرده است و با ايده‌پردازي و خلاقیت، نقاشی‌های بسیار زیبایی در خصوص فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی در مصرف آب خلق کرده است.

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای البرز تاکید کرد؛
نمایشگاه صنعت آب و فاضلاب ایران؛ فرصتی مناسب برای ارتباط میان بخش دولتی و خصوصی

مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان البرز نیز در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و تاسیسات آب و فاضلاب ایران گفت: هجدمین دوره‌ این نمایشگاه، امسال از ۹ تا ۱۲ دی‌ماه در حال برگزاری است و فرصت بسیار مناسبی برای ارتباط میان نهادهای دولتی، شرکت‌های توانمند خارجی و شرکت‌های خصوصیِ دانش‌بنیان و فعال در حوزه صنعت آب در کشور است.

عباسعلی کیخایی با بیان اینکه در این نمایشگاه شرکت‌های مختلف دستاوردها و محصولات خود را در معرض بازدید نهادهای مرتبط با صنعت آب و فاضلاب قرار می‌دهند، افزود: برگزاری چنین رویدادهایی، گامی مهم در راستای اعتلای کشور و انعکاس توانمندي‌هاي اين صنعت در سطح ملي و بين‌المللي خواهد بود.

او در پایان افزود: شرکت آب منطقه‌ای البرز بحث فرهنگ‌سازی صرفه‌جویی در مصرف آب را در قالب نقاشی و طراحی دانش‌آموزان، نقاشیِ دیواری کودکان(پوش نجات قطره‌ها) و طرح‌های دانش‌آموزی ملی(داناب) پیگیری می‌کند چرا که این سنین، بهترین زمان برای شکل‌گیریِ دغدغه‌های محیط زیستی است و این کودکان می‌توانند به عنوان سفیران آب، در خانواده‌های خود نیز تاثیرگذار عمل کنند.